تا به حال بجز خلاصه داستان یک خطی از این فیلم به‌رسانه‌ها داده نشده‌است اما خبرها حاکی از آن است که فیلم در مورد وقایع خاص انتخابات سال ۸۸ است. (خلاصه داستان فیلم همانیست که قبلاً گمان می‌رفت).

طبق اخبار غیررسمی داستان آشغال‌های دوست‌داشتنی در خانه یک پیرزن که با دخترخالهٔ میانسالش (سیما) زندگی می‌کند، می‌گذرد. در یکی از روزهای بعد از انتخابات که تجمع مخالفان انتخابات و معترضان در خیابان‌های تهران برقرار است عده‌ای از تجمع‌کنندگان فراری از دست نیروهای امنیتی وارد خانه پیرزن می‌شوند و در آنجا مخفی می‌شوند. بعد از خروج از خانه متوجه علامتی بر روی درب خانه پیرزن می‌شوند و طبق شایعه‌های آن روزها به پیرزن خبر می‌دهند که آنها احتمالاً در روزهای آینده به خانه او مراجعه خواهند کرد و آن‌جا را می‌گردند پس به پیرزن هشدار می‌دهند که اگر در خانه‌اش چیز مشکوک و مسئله‌سازی دارد آن را از خانه خارج کند تا مشکلی برایش به وجود نیاید و داستان تازه از اینجا شروع می‌شود.

بر اتاق خانه پیرزن چهار قاب عکس از چهار مرد وجود دارد. قاب عکس بزرگتر متعلق به همسر پیرزن است که ظاهراً از طرفداران مصدق بوده‌است که در جریان کودتای ۲۸ مرداد برایش اتفاقی می‌افتد و با اینکه طرفدار نظام پادشاهی است اما پس از انقلاب به حج رفته و تغییر رفتار می‌دهد. مرد دوم پسر بزرگ پیرزن است که در جنگ ایران و عراق شهید شده‌است. قاب عکس سوم متعلق به برادر اوست که از اعضای یکی از گروه‌های کمونیستی بوده‌است که در جریان اتفاقات دهه شصت اعدام می‌شود و قاب عکس چهارم هم متعلق به پسر کوچکتر پیرزن است که در دانشگاه‌های خارج از کشور فارغ‌التحصیل شده‌است و همان‌جا زندگی می‌کند.

روند داستان به گفتگوی خیالی این چهار نفر با پیرزن در جریان شبی می‌گذرد که او خیال می‌کند فردا به سراغش خواهند آمد.[۵]

از ویکی پدیا


تحلیل فیلم :


فیلم خوبی بود 

خیلی خوب بود و دوست داشتنی 
آخرش همه جامون تو آشغال هاست .
خیلی نگاه جامعه شناسی بر فیلم غلبه داره بیشتر از نگاه روانشناسانه .
ما ایرانی ها خانواده های هم وابسته ای هستیم .مثل زنجیر به هم متصلیم حتی با وجود اختلاف ها . از یک نظر خوبه و از یک نظر وحشتناک بد.
معمولا در سیستم هم وابستگی موضوع هویت و کنترل افراد اهمیت دارد. 
مثلا در یک ابر خانواده هم وابسته آدم ها بجای این که از منابع قدرت اصلی خانوادگی مثل پدر و مادر هویت و الگو بگیرند از منابع موج بیرونی قدرت یا ضد قدرت، هویت میگیرند . اما در عین حال کنار هم هستند و سعی دارند همدیگر را کنترل کنند. یعنی اگر هویتی از بیرون کانون خانه دریافت کردی قابل قبول نیست و باید شبیه آنچه من هستم بشوی مثلا بری جبهه یا بری اونور آب دکترا بگیری یا کمونیست بشی و .... میدونید در محیط اجتماعی که مهارت همدلی و پذیرش آدم ها آخرین درجه اهمیت را دارد آدم ها از قدرت و کنترل استفاده میکنند برای به اصطلاح ، اصلاح امور و تغییرماهیت شخصیت دیگرانی که رنگ فکرهاشون باهات متفاوت است و این میشود همان بخش های هیجان انگیز فیلم که هر بار دری باز شد هجومی از قدرت و کنترل به فرد سازگار و مطیع خانواده سرازیر شد. 
فیلم بسیار خوبیست . بعد از دیدن فیلم کتاب هم وابستگی ملودی بیتی را بخوانید . 
#نسرین_افشاری 
#آشغالهای_دوست_داشتنی 
#فیلم_خوب_ببینیم
#محسن_امیر_یوسفی
#شهاب_حسینی
#صابر_ابر

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

اشتراک گذاری مطلب

Submit to DeliciousSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn