تعبیر خواب و رویا در رویکرد گشتالت
بررسی خواب و رویا یکی از جذاب ترین مباحث موجود است . تعبیر خواب از ان دسته فعالیت هایی است که گاهی تعداد زیادی از افراد ادعا میکنند در ان متبحر هستند. مثلا ممکن است تعبیر خواب یک حیوان یک موضوع مشخص باشد حاکی از این که شما به زودی خبر خوبی دریافت میکنید ،و مواردی از این دست .
اما موضوع خواب و رویا در روانشناسی کاملا متفاوت است از تعابیر خواب معروف.
در روانشناسی خواب و رویا به منزله دریچه ای است که روانشناس و مراجع را با دنیای ناخوداگاه فرد اشنا میکند.گاهی انچه در زندگی روزمره به شدت انکار میکنیم در رویا میبینم و یا مواردی که از مواجهه با ان ترس و اضطراب شدید داریم در رویا میبینیم .
پرلز روانشناس رویکرد گشتالت اظهار داشت : رویا شاهراه رسیدن به یکپارچه سازی است. رویاها پیامی از ناخوداگاه هستند زیرا حاوی ابعادی از شخصیت فرد در بیداری می باشند.
ایسادور فروم مشاهده کرد که : رویدادهای یک رویا فرافکنی نیست بلکه خشم معطوف به خود می باشدرویا می تواند حادی پیامی باشد از سطح کیفیت زندگی فرد در واقعیت . خشم ها و مواردی که انکار کرده .گاهی حاوی ناکامی های دوران کودکی باشد که تا دوران بزرگسالی ادامه داشته.
در روانشناسی کار روانشناس تعبیر و تفسیر رویا نیست بلکه پیوند انچه در رویا دیده شده با واقعیت است و گوش دادن به صدای ناخوداگاه فرد.
بهترین راه شنیدن صدای ناخوداگاه یادداشت برداری از رویا است .نوشتن رویا در فواصل زمانی موارد شگفت اوری را به ما یاداوری میکند.
رویاهای تکراری از اهمیت بالقوه ای برخوردار است .رویاهای همراه با هیجان زیاد و…
مراقب خوابهایتان باشید.خواب دریچه ای است به دورنی ترین فضای شخصی .
نوشته شده توسط نسرین افشاری

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

اشتراک گذاری مطلب

Submit to DeliciousSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn